Storczyk (orchidea) - uprawa, pielęgnacja

Storczyk (inaczej orchidea) to ciesząca się sporą popularnością egzotyczna roślina ozdobna, która zachwyca swoimi unikalnymi kwiatami. Aby móc się cieszyć jego pięknym i zdrowym wyglądem, musisz zapewnić swojemu zielonemu przyjacielowi właściwe warunki. Najważniejsze z nich to regularne i uważne podlewanie oraz odpowiednia wilgotność powietrza.

Planujesz zakup storczyka lub dostałeś go w prezencie i nie wiesz jak się nim zająć? Sprawdź nasze porady dotyczące tego, jak prawidłowo dbać o tę roślinę. Z naszego artykułu dowiesz się, jakiego podłoża wymaga ten kwiat oraz jak często należy go podlewać. Wyjaśnimy Ci także, jakie stanowisko jest najlepsze dla storczyka, a także wskażemy najczęstsze błędy w uprawie orchidei i ich konsekwencje.

Storczyk - pochodzenie i charakterystyka

Pod pojęciem storczyk skrywa się co najmniej 40 różnych gatunków, z czego zaledwie 9 jest bardzo dobrze znanych w Polsce. Różnią się one między sobą głównie kształtem, rozmiarem i kolorem kwiatów.

Orchidee rosną na obszarach takich krajów jak: Azja Mniejsza, Ameryka Południowa i Środkowa, Oceania i Australia.

Storczyki posiadają mięsiste ciemnozielone liście rosnące w kępkach lub na długich prostych łodygach.

Do ich najbardziej charakterystycznych cech należą:

  • zróżnicowane pod wieloma względami kwiaty - jedno - lub wielobarwne o woskowanych, połyskujących lub aksamitnych płatkach;
  • korzenie powietrzne;
  • pseudobulwy.

Rośliny te mogą osiągnąć wysokość do 60 cm.

Przeczytaj na blogu:

Jak dbać o róże w ogrodzie i wazonie? Uprawa i pielęgnacja

Goździki — symbol dnia Kobiet i nie tylko. Jakie jest znaczenie kwiatów?

Najpopularniejsze odmiany storczyków

Do najbardziej popularnych, a jednocześnie dość łatwych w uprawie należą:

  • Phalaenopsis (storczyk ogrodowy) – najłatwiejszy w hodowli; posiada długie proste łodygi obsypane dużymi kwiatami o bardzo różnych kolorach;
  • Dendrobium (storczyk skrzydlaty) – posiada wyprostowane długie łodygi oraz duże kwiaty o jajowatym kształcie; występuje w szerokiej gamie kolorystycznej;
  • Paphiopedilum (storczyk paprotkowaty) – wyjątkowo dekoracyjny o wydłużonych płaskich kwiatach w bardzo mocnych barwach.

Storczyki - uprawa i pielęgnacja

Storczyki to rośliny dość wymagające, ale jeśli zadbasz o ich potrzeby, odwdzięczą się pięknymi kwiatami i zdrowym wyglądem.

Najważniejsze przy prawidłowej uprawie storczyka są trzy kwestie:

  • dobór właściwego podłoża;
  • umiejętne podlewanie;
  • wybór najlepszego stanowiska dla Twojej rośliny.

Zobacz, jakie są wymagania storczyków, by zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu i rozwoju.

Ziemia (podłoże) do storczyków

Aby zapewnić swojej roślinie idealne warunki do rozwoju, musisz zadbać o dobór odpowiedniej ziemi. Storczyki najlepiej rosną w ziemi:

  • lekkiej;
  • o dużej przepuszczalności;
  • o zdolności do zatrzymywania wody.

Takie warunki spełnia w 100% specjalne podłoże do storczyków, które składa się głównie z kory oraz dodatków, które obfitują w niezbędne dla tej rośliny składniki odżywcze. Ważne przy tym, by skład takiej mieszanki był jak najkrótszy. Prócz kory mogą znaleźć się tam m.in.:

  • torf;
  • keramzyt;
  • węgiel drzewny;
  • łupiny orzecha kokosowego;
  • mech.

Takie podłoże możesz bez problemu kupić w każdej dobrej kwiaciarni lub specjalistycznym sklepie ogrodniczym.

Podlewanie

Storczyki najlepiej podlewać o stałej porze dnia, czyli rano robiąc im tzw. kąpiel wodną. Dlaczego to takie ważne? Podlewając storczyka rano, ułatwiasz dokładne odparowanie wody z doniczki przed wieczorną zmianą temperatury. W ten sposób uchronisz roślinę przed ryzykiem rozwoju groźnych chorób.

Aby przygotować kąpiel dla rośliny, będą Ci potrzebne:

  • miska lub naczynie, w którym zmieści się cała doniczka z kwiatem;
  • odstana woda – może być kranowa lub przegotowana i pozostawiona na całą noc, dzięki czemu zawarty w niej wapń nie będzie szkodliwy dla rośliny;
  • bawełniana ściereczka.

Oto jak przeprowadzić taką kąpiel storczyka prawidłowo w kilku krokach:

  1. Włóż doniczkę z rośliną do pojemnika i nalej tyle wody, by zanurzyć ją całą – bez zielonych części i korzeni powietrznych. Możesz też dociążyć czymś doniczkę, aby zapobiec jej wywróceniu.
  2. Pozostaw roślinę w wodzie na ok. 15- 20 minut.
  3. Po wyjęciu z wody postaw doniczkę na ściereczce, aby w ten sposób pozbyć się nadmiaru wody.

Zabieg należy powtarzać co 10 – 14 dni, jednocześnie pamiętając, że każda roślina ma inne upodobania względem podlewania. Dlatego zastosuj jedną z dwóch wskazówek, czyli oceń:

  • kolor/stan korzeni – jeśli są one jasno-zielone kwiat jeszcze nie potrzebuje podlewania;
  • gdy zauważysz, że pojawia się na nich szaro-srebrzysta poświata wtedy podlej storczyka;
  • stan wilgotności podłoża – włóż do doniczki patyczek na głębokość 2-3 cm i sprawdź, czy ziemia jest wilgotna, czy sucha.

Storczyki najlepiej uprawiać w szklanych, przezroczystych doniczkach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci obserwować stan korzeni, by w razie problemów, jak najszybciej zareagować.

Stanowisko

Storczyki lubią stanowiska jasne. Musisz jednak pamiętać, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Orchidee posiadają bardzo wrażliwe i delikatne liście, które mogą zostać poparzone.

Natomiast za mała ilość światła może skutkować spowolnieniem lub zahamowaniem rozwoju rośliny, matowieniem liści oraz bardzo słabym kwitnieniem. Najlepiej, więc jeśli do rośliny będzie docierało rozproszone światło.

Storczyk najlepiej będzie rósł i się rozwijał, gdy ustawisz go na wschodnim lub zachodnim parapecie.

Przeczytaj na blogu:

Skrzydłokwiat - jak dbać? Pielęgnacja i uprawa

Kwiat gerbery — poznaj znaczenie i symbolikę

Nawożenie

Orchidee z racji specyficznego podłoża, w jakim rosną, potrzebują uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych. Dlatego wymagają regularnego nawożenia z wykorzystaniem dedykowanych im odżywek o odpowiednim składzie i stężeniu.

Roślinę należy nawozić w okresie od kwietnia do września.

Częstotliwość stosowania nawozu zależy ściśle od jego rodzaju, czyli:

  • nawozy płynne – zazwyczaj 1-2 razy na tydzień;
  • nawozy w postaci aplikatorów – przeważnie 1 raz na miesiąc;
  • pałeczki – najczęściej 1 raz na 2-3 miesiące.

Warto też kierować się wskazaniami samego producenta, wówczas masz pewność, że przeprowadzasz zabieg nawożenia w najbezpieczniejszy dla rośliny sposób.

Kiedy należy przesadzać storczyki?

Istnieją dwie ważne zasady i przesłanki dotyczące konieczności przesadzenia storczyka.

1. Zmiana wyglądu i stanu korzeni

Jeżeli zauważysz, że większość korzeni wyrasta poza doniczkę lub wygląda na uschnięte, wtedy dokonaj przesadzenia. Jednocześnie zwróć uwagę na to, czy Twoja roślina nie kwitnie.

2. Odpowiedni czas

Storczyki zasadniczo należy przesadzać co 2 – 2,5 roku. Najlepiej zabieg ten przeprowadzić wiosną. Jeżeli jednak widzisz wyraźnie, że Twoja roślina marnieje lub zaatakowały ją szkodniki, wtedy możesz przesadzić storczyka wcześniej.

Storczyki - jakie błędy popełniamy najczęściej?

Wśród najczęstszych błędów w pielęgnacji i hodowli storczyka na pierwszy plan wysuwa się niewłaściwe podlewanie. Musisz wiedzieć, że storczykom nie służy stale wilgotna gleba. Jeśli o tym zapomnisz, możesz doprowadzić do gnicia korzeni, ale także do pojawienia się chorób grzybowych. Te ostatnie rozpoznasz m.in. po czarnych plamach na liściach. Natomiast przesuszenie może doprowadzić do więdnięcia i marnienia rośliny.

Wystawianie rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, to kolejny częsty błąd pielęgnacyjny. Orchidee najlepiej rosną, gdy mają zapewnione rozproszone światło. W przeciwnym wypadku na liściach możesz zauważyć brązowe plamy oparzeniowe, wówczas warto jak najszybciej przenieść roślinę w inne miejsce.

Storczykom szkodzą również przeciągi. Dlatego musisz pamiętać, by zwłaszcza zimą nie stawiać ich przy uchylonych oknach.

Nieprawidłowe nawożenie to kolejny błąd, który może uszkodzić bryłę korzeniową Twojej rośliny. Storczyki wymagają nawożenia w momencie, kiedy wypuszczają nowe pędy. Zabieg ten należy zakończyć z chwilą, gdy roślina przekwitnie i wejdzie w stan spoczynku. Musisz też zadbać o dobór właściwego nawozu, czyli takiego, który dedykowany jest właśnie orchideom. Uniwersalne nawozy mogą nie dostarczyć kwiatowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.

Storczyki nie lubią suchego powietrza. Jeśli zaniedbasz tę kwestię, możesz narazić swoją roślinę na pojawienie się przędziorków. Aby uniknąć tego błędu ustaw doniczkę z kwiatem na tacce z wilgotnymi kamykami. Kiedy temperatura wewnątrz wynosi powyżej 21 st. C zraszaj roślinę codziennie. Jednocześnie zadbaj o to, by dokładnie przeschła przed kolejnym takim zabiegiem.

Czat z konsultantem
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.
Zapisz się do newslettera
i odbierz bon w prezencie
po podaniu e-maila będziesz otrzymywać kody promocyjne, informacje o promocjach,
wyprzedażach, konkursach oraz nowościach e-kwiaty.pl.